26 Ocak Dünya Gümrük Günü etkinlikleri

Bölge Müdürlüğü Sosyal Tesislerinde düzenlenen pasta kesme etkinliğinde konuşan Bölge Müdürümüz Hayrettin YILDIRIM, her yıl farkı temayla kutlanan Dünya Gümrük Günü için bu yıl “İnsanoğlu, Refah ve Gezegenimizin Sürdürülebilirliğinde Gümrükler” sloganının belirlendiğini belirterek günün anlam ve önemine dair konuşma yaparak personelimizin Dünya Gümrük Gününü tebrik etti

29 Ocak 2020

Bölge Müdürlüğü Sosyal Tesislerinde düzenlenen pasta kesme etkinliğinde konuşan Bölge Müdürümüz Hayrettin YILDIRIM, her yıl farkı temayla kutlanan Dünya Gümrük Günü için bu yıl “İnsanoğlu, Refah ve Gezegenimizin Sürdürülebilirliğinde Gümrükler” sloganının belirlendiğini belirterek günün anlam ve önemine dair konuşma yaparak personelimizin Dünya Gümrük Gününü tebrik etti.

Bölge Müdürümüz Hayrettin YILDIRIM yaptığı konuşmasında, gümrük idarelerimizde hem fiziki olarak, hem de uygulama bakımından yenilikleri sürdürerek, 2016 yılında tamamlanıp hizmete açılan Esendere Gümrük Kapısı ve 2019 yılında tamamlanıp hizmete açılan Kapıköy Gümrük Kapısı ile İran’a açılan Gümrük Kapılarımız yenilendiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti;

“Bölge Müdürlüğümüzün dış ticaret istatistiklerine bakıldığında 2019 yılında dış ticaret hacminin bir önceki yıla göre %25.5 oranında artarak 122 milyon 900 bin Dolar olarak gerçekleşmiştir. Bölge Müdürlüğümüze bağlı kara hudut kapılarımızdan 2019 yılında, bir önceki yıla göre %29.1 oranında artarak toplam 2 milyon 36 bin 564 yolcu giriş çıkışı gerçekleşmiştir. Bölge olarak tüm zamanların en yüksek sayısına ulaşılmıştır. Özellikle Kapıköy Gümrük Kapısından yolcu giriş çıkışları % 65 oranında artarak 1 milyon 60 bin olarak gerçekleşmiştir. Bölge Müdürlüğümüze bağlı kara hudut kapılarımızdan 2019 yılında, bir önceki yıla göre %5.8 oranında artarak toplam 135 bin 263 araç giriş-çıkışı gerçekleşmiştir. Kaçakçılıkla mücadele en fazla önem verdiğimiz faaliyetlerimizden biridir. Bu alanda alınabilecek tüm tedbirleri alıyoruz. Bu bağlamda 2019 yılında 17 milyon 870 bin TL kaçak yakalama olayı gerçekleşmiştir. Bakanlığımızın tüm iş ve işlemlerinde şeffaflık ve takip edilebilirliğin sağlanması, coğrafi kısıtları ortadan kaldırarak farklı yerlerdeki ihalelere internet üzerinden teklif verilmesi sağlanarak, eşya ve araç tasfiyesi hızlandırılmış, e-ihale uygulamasıyla 2019 yılında 511’i araç satışı olmak üzere toplamda 11 milyon 954 bin TL satış hasılatı gerçekleştirilmiştir.” dedi.

Konuşmanın ardından, Bölge Müdürlüğümüz ve bağlantı idarelerinde göstermiş oldukları başarılardan dolayı belge almaya hak kazananlara Bölge Müdürümüz ve idare amirlerimiz tarafından başarı belgeleri takdim edilerek günün anısına hediye verilmiştir. Bölge Müdürümüz Hayrettin YILDIRIM, belgeleri almayı hak eden personele başarılarının artarak devam etmesi temennisinde bulunarak belge alan ve etkinliğe katılım sağlayan tüm personele teşekkür etti.