Gümrük Muhafaza Ekiplerince Van’da 6 Milyon 600 Bin TL Değerinde Sigara Ele Geçirdi

Suç örgütlerine gelir sağlamasının yanında insan sağlığını olumsuz etkileyen sigaranın yasadışı ticareti ve kaçakçılığına karşı verilen mücadele kararlı bir biçimde sürdürülmektedir.

Van Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yürütülen şehiriçi operasyonlarda ve Kapıköy Sınır Kapısı’nda yapılan kontrollerde, son bir yılda toplam 6 milyon 600 bin TL değerinde 807 bin 120 paket kaçak sigara ele geçirilmiştir. Suç örgütlerine gelir sağlamasının yanında insan sağlığını olumsuz etkileyen sigaranın yasadışı ticareti ve kaçakçılığına karşı verilen mücadele kararlı bir biçimde sürdürülmektedir.

Bölge Müdürlüğümüze bağlı Van Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yürütülen şehiriçi operasyonlarda ve Kapıköy Sınır Kapısı’nda yapılan kontrollerde, son bir yılda toplam 6 milyon 600 bin TL değerinde 807 bin 120 paket kaçak sigara ele geçirilmiş, kaçakçılık olaylarına karışan 43 kişi hakkında ise ilgili savcılıklar nezdinde suç duyurusunda bulunulmuştur.

Gümrük muhafaza ekiplerinin sigara kaçakçılarının ve bağlantılarının ortaya çıkarılması için yürütülen istihbari çalışmalar neticesinde belirlenen yerlere operasyonlar düzenlenmiş, ayrıca, sınır kapısından giriş yapan araçlar ve şahıslar risk analizi kapsamında değerlendirmeye alınarak şüpheli görülenler durdurularak fiziki muayeneye tabi tutulmuştur.

Ekiplerimizce son bir ayda düzenlenen operasyonlarda, Van’ın İpekyolu ilçesinde bulunan bir işyerinde çeşitli markalarda 82 bin 500 TL değerinde 10 bin 200 paket sigara, Van’ın Tuşba ilçesinde yer alan bir eve ve müştemilatına yapılan diğer bir operasyonda ise 68 bin 400 TL değerinde 8 bin paket sigara ele geçirilmiştir.

Yakalanan kaçak sigaralara el konulurken şüpheliler hakkında adli işlem başlatılmıştır.