Uyuşturucu zulalanmış araçla sınırı geçmek istedi, gümrük muhafazaya takıldı

Van Kapıköy Sınır Kapısı'ndan yurda girmek isteyen İran uyruklu bir şüpheliye ait aracın içerisinden 35 kilogram 684 gram eroin ele geçirdi.

İran uyruklu A.T isimli şahıs İran’dan Türkiye’ye giriş yapmak üzere Kapıköy Sınır Kapısına aracı ile geldi. Şahsın ve aracın işlemleri yapılırken sahayı gözlemleyen gümrük muhafaza personeli tarafından hal ve hareketlerinden şüphelenilmesi üzerine takibe alındı.  
 
Başkalarıyla irtibatlı olup olmadığının tespit edilmesi için şahıs bir süre uzaktan gözlem altında tutuldu, ancak kimseyle irtibat kurmaması ve şüpheli hareketlerine devam etmesi üzerine fiziki arama yapılması için aracı ile birlikte arama hangarına yönlendirildi. Kapıköy Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği ve Kapıköy Gümrük Müdürlüğü ekiplerince yapılan aramada; aracın sağ ve sol marşpiyel kısmı içerisinde renkli paketler olduğu görüldü.
Bunun üzerine aracın ön lastiklerinin olduğu alandan marşpiyel kısmına ulaşmak amacıyla yapılan incelemede marşpiyelin ön kısmında macunlanmış kapak olduğu tespit edildi. Marşpiyel kısmındaki kapak açıldığında bir kısmı birbirine ip ile bağlanmış değişik renklerdeki paketler bulundukları yerden çıkartıldı. Bu bölümlerdeki zulalarda gizlenmiş 51 paket eroin ele geçirildi. 
 
Araçta daha fazla zula olduğunu değerlendiren gümrük muhafaza ekipleri fiziki olarak ulaşılamayan alanlarda da arama yapmak üzere Narkotik Dedektör Köpeği MİNTA’nın yardımına başvurdu. Minta’nın tespit ettiği bölgeler sökülerek açıldı ve aracın ön göğüs kısmının arkasına gizlenen 25 paket eroin daha tespit edildi.
 
Ele geçirilen 76 paket içerisinde 35 kilo 684 gram eroinin piyasa değeri 7 Milyon 140 Bin TL’dir.
 
Olayla ilgili olarak gözaltına alınan araç sürücüsü sevk edildiği Savcılıkça tutuklanarak cezaevine gönderildi.